Här kan du se en programöverblick för alla karnevalsdagar.

TORSDAG 23/7

Artister

 

Teaterparken

17.00-18.00 Far Out (Tältscenen)

18.00-19.00 Hasse Andersson

19.00-20.00 Far out (Tältscenen)

20.00-21.00 Maja Francis

21.00-22.00 Cover Lovers (Tältscenen)

22.00-23.00 Thomas Stenström

23.00-00.00 Cover Lovers (Tältscenen)

00.00-01.00 Näääk & Nimo

Rådhustorget

17.00-18.00 Invigning

18.00-19.00 Talangtävling

19.00-20.00 Samba (Tältscenen)

20.00-21.00 Ursprunget

21.00-22.00 Jeppe & Blomman (Tältscenen)

22.00-23.00 Danne Stråhed

23.00-00.00 Jeppe & Blomman (Tältscenen)

00.00-01.00 Moderna Tider

Kasernplan

17.00-18.00 Andi Joseph (Tältscenen)

18.00-19.00 Modevisning

19.00-20.00 Andi Joseph (Tältscenen)

20.00-21.00 Stand Up, Al Pitcher presenteras av Landskronahem

21.00-22.00 Andi Joseph (Tältscenen)

22.00-23.00 Rigmor Gustafsson

23.00-00.00 Andi Joseph (Tältscenen)

00.00-01.00 Elton Bolton

Slottscaféet

16.30-17.30 Bosses Nostalgi Linedance

17.30-18.30 Sander & Gander

18.30-19.00 Brazil Samba

19.00-21.00 Allsång

21.00-22.00 Chisamba Dance Crew

22.00-01.00 Funky Good Times med DJ Tompa

Copacabana

15.00-15.45 Trinity

16.30-17.00 Expriment

17.00-17.30 Brasil Samba

18.00-18.45 Jonald Flores

19.30-20.15 Back to Reality

21.00-22.00 Wannergren

TORSDAG 23/7

Aktiviteter

 

Slowmotion

08.00  Promenad/Stavgång med Friskis & Svettis.

09.00  Yoga med Friskis & Svettis.

10.00  Morgongympa med Friskis & Svettis.

11.00  Mindfulness-föreläsning

13.00-15.00  Prova på Falungong

15.00-15.30  Barndans, 4-7 år, med Landskrona Dansstudio

15.30- 16.15  Show Dance, 8-10 år, med Landskrona Dansstudio

16.15- 17.00  Hip-Hop, 8-10 år, med Landskrona Dansstudio

17.00-18.00  Zumba med Landskrona Dansstudio

15.00-17.00 Prova på gymnastik

15.00-18.00 Ponnyridning med Viarps Kör- & Ridsklubb

15.00-20.00 Café Rio, (Konsthallen)

18.00  Yoga & Meditation med Studio YogaNu

Action

10.00-12.00 Skateparken öppen för kickbikes

12.00-16.30 Skateparken öppen

16.30-17.00 BMX

17.00-19.00 Skateparken öppen

18.00-19.00 Peter Weiss MC-show

19.00-19.30 Skate-uppvisning

19.30-20.30 BMX-uppvisning

20.30-22.00 Skateparken öppen

Copacabana

18.00-20.00 Stand UP Paddle – Prova på

17.00-19.00 Active Drone Systems

Sofia Albertina kyrka

12.00-18.00 Håller öppet

17.00 Pilgrimsvandring

Citadellbadet

10.00-17.00 Öppet för allmänheten – gratis inträde

Citadellet

19.00-19.30 Fallskärmsuppvisning

20.00 Utomhusbio: KÄNN INGEN SORG

22.00 Filmstart. (Dessförinnan försäljning av popcorn mm.)

Rådhustorget

17.00-18.00 Invigning

18.00-19.00 Stjärnjakten- DELTÄVLING 1

Kasernplanstältet

18.00 Fashion, (Modevisning)

20.00 Standup med Al Pitcher: 20.00

Slottscaféet

19.00-21.00 Allsång

Dessutom under hela karnevalen:

Axels nöjesfält

Ansiktsmålning

Fotoplanket på Nygatan.

Olika artister uppträder på POPUP-scenen.

FREDAG 24/7

Artister

 

Teaterparken

16.00-18.00 (S)kill The Stage

18.00-19.00 Trubadur Bolibooze (Tältscenen)

19.00-20.00 Paulo Mendonca

20.00-21.00 Trubadur Bolibooze (Tältscenen)

21.00-22.00 Albin

22.00-23.00 The Busy Road (Tältscenen)

23.00-23.50 PENDLA

00.00-01.00 Panda Da Panda

Rådhustorget

17.00-18.00 Jeppe & Blomman (Tältscenen)

18.00-19.00 Talangtävling

19.00-20.00 Jeppe & Blomman (Tältscenen)

20.00-21.00 Jack Vreeswijk

21.00-21.30 Jeppe & Blomman (Tältscenen)

21.30-23.00 Prebens Pågar

23.00-23.30 Jeppe & Blomman (Tältscenen)

23.30-01.00 Aces of Rock

Kasernplan

14.00-15.00 Trumworkshop

15.00-17.00 Barnkalaset

17.00-18.00 Drill & Drull

18.00-19.00 Kapell Magnell

19.00-20.00 Karavan med Maja Gullstrand

20.00-21.00 Dansakt

21.00-22.00 Divine Divas

22.00-23.00 Kapell Magnell

23.00-01.00 Pedalens Pågar

Slottscaféet

13.00-14.00 Öresundsvarvets manskör

14.00-15.00 Vackra visor och svenska filmmelodier

16.00-18.00 Storbandsjazz med Eminent Swing Band, (presenteras av Landskrona Jazzhouse)

18.00-19.00 JAZZt Oldies

19.30-20.30 Sandra Marielle

21.00-22.30 Stures Dansorkester

23.00-01.00 Rude BoIS

Copacabana

14.00-15.00 Payan

16.00-17.00 Sweet Muffin

18.00-19.00 Verse II

20.30-22.00 The Big Chillz

Fredag 24/7

Aktiviteter

 

Slowmotion

08.00  Promenad/Stavgång med Friskis och Svettis

09.00  Yoga med Friskis och Svettis

10.00  Morgongympa med Friskis och Svettis

11.00  Mindfulness-föreläsning

11.30  Yoga & Meditation med Studio YogaNu

11.00- 11.30  Barndans, 4-7 år, med Landskrona Dansstudio

11.30- 12.15  Show Dance 8-10 år, med Landskrona Dansstudio

12.15- 13.00  Hip-Hop 8-10 år, med Landskrona Dansstudio

13.00-15.00  Falungong

15.00-17.00 Prova på gymnastik

15.00-18.00 Ponnyridning med Viarps Kör- & Ridklubb

16.30-17.30 Zumba med Landskrona Dansstudio

17.30-18.30 Samayoga med Felicia Selmer.

13.00-17.00 Café Rio, (Konsthallen)

15.00-18.00 Äventyrsparken för de minsta barnen

Action

10.00-12.00 Kickbike

12.00-16.30 Skatetävling

14.00-14.30 Unitwins-Enhjulingsshow och prova på

16.00-16.30 Unitwins-Enhjulingsshow och prova på

16.30-17.00 BMX-uppvisning

17.00-19.00 Skatetävling

18.00-18.30 Unitwins-Enhjulingsshow och prova på

19.00-19.30 Skateuppvisning

19.30-22.00 Skateparken öppen

Copacabana

15.30-16.00 Parkour-uppvisning

16.00-18.00 Stand UP Paddle – Prova på

17.00-19.00 Active Drone Systems

19.00-19.30 Parkour-uppvisning

Sofia Albertina kyrka

11.00-17.00 Drop in-vigsel

Nygatan

12.00-15.00 Futureland

17.00-19.00 Futureland

Citadellet

12.00-17.00 Helikopterturer

19.00-19.30 Fallskärmsuppvisning

20.00 Utomhusbio: DIRTY DANCING

22.00 Filmstart. (Dessförinnan försäljning av popcorn mm.)

Citadellbadet

10.00-15.30 Öppet för allmänheten – gratis inträde

Teaterparken

16.00-18.00 (S)kill the stage (danstävling)

Rådhustorget

18.00-19.00 Stjärnjakten – DELTÄVLING 2

Kasernplan

15.00-17.00 Barnkalas

15.30 Kulturförskolan Plantan tillverkar maracas

Dessutom under hela karnevalen:

Axels nöjesfält

Ansiktsmålning

Fotoplanket på Nygatan.

Olika artister uppträder på POPUP-scenen.

LÖRDAG 25/7

Artister

 

Teaterparken

16.30-17.00 Karnevalståg i anslutning till parken

17.00-18.00 Lide Najs

18.00-18.40 Regionbuss 220 (Tältscenen)

18.40-19.00 ENERGi

19.00-19.45 Kumba

19.45-20.00 HIP HOP COLLECTION

20.00-22.00 Party Loopers (Tältscenen)

22.00-23.00 Little Jinder

23.00-00.00 Party Loopers (Tältscenen)

00.00-01.00 Teddybears DJ- Set

Rådhustorget

11.00-14.00 Karnevalens starkaste(Kvaltävling)

17.00-18.00 Talangtävling

18.00-19.00 50/50 (Tältscenen)

19.00-20.00 Karnevalens starkaste(Final)

20.00-21.00 50/50 (Tältscenen)

21.00-22.00 Imperial State Electric

22.00-23.00 The Royal Ruckus (Tältscenen)

23.00-00.00 T.A.J (Tältscenen)

00.00-01.00 The White Raven

Kasernplan

13.00-14.00 Trumworkshop

17.00-18.00 Martin Nilsson

18.00-19.00 Bloosblasters

19.00-21.00 Martin Nilsson

21.00-23.00 Beatstones (Presenteras av Landskrona 60-talsförening)

23.00-00.00 Martin Nilsson

00.00-01.00 Glen Parsley´s Soulförmörkelseband

Slottscaféet

17.00-18.00 Clownen Cito

18.00-19.00 Tangokompaniet

19.30-21.30 Bluesafton med Gone Fishing

22.00-01.00 Dans till Canyons

Copacabana

14.00-14.45 Skandal Circus

15.15-16.30 Convoluted

17.30-18.30 Soumen Pojat

19.00-20.00 Mad

20.00-21.00 Agony Of Choice

21.00-22.00 Pretty Wild

Lördag 25/7

Aktiviteter

 

Karnevalståg

15.00-17.00 Folkets Hus-Eriksgatan-Storgatan-Norra Långgatan-Teaterparken

16.50-17.00 Landskrona Dansstudio avslutar i Teaterparken

Slowmotion

08.00  Promenad/ Stavgång med Friskis & Svettis

09.00  Yoga med Friskis & Svettis

10.00  Morgongympa med Friskis & Svettis

10.00-13.00  Uppvisning & Prova på Judo med GF Idrott Judoklubb.

11.00  Mindfulness-föreläsning

11.30  Yin och Yang med Studio YogaNu

11.00-11.30  Barndans, 4-7 år, med Landskrona Dansstudio.

11.30-12.15  Show Dance, 8-10 år, med Landskrona Dansstudio.

12.15-13.00  Hip-Hop, 8-10 år, med Landskrona Dansstudio.

13.00-15.00  Falungong.

17.00-18.00  Zumba med Johanna Olsson från ”Embrace your body”.

18.00  Samayoga med Felicia Selmer från Studio Yoga Nandi.

13.00-17.00 Café Rio, (Konsthallen)

15.00-18.00 Ponnyridning med Viarps Kör- & Ridklubb

Action

10.00-12.00 Kickbike

12.00-15.00 Skatetävling

15.00-20.00 Skatepark öppen

12.00-13.30 Basejump

14.00-14.30 Unitwins-Enhjulingsshow och prova på

16.00-17.00 Unitwins-Enhjulingsshow och prova på

18.00-18.30 Unitwins-Enhjulingsshow och prova på

Copacabana

10.00-11.00 Senchi Yoga

12.00-13.30 Base-Jump

13.30-14.00 Parkouruppvisning

14.00-15.30 Stand UP Paddle – Prova på

15.30-18.00 Parkourtävling

14.00-16.30 Active Drone Systems

Citadellbadet

10.00-16.30 Öppet för allmänheten – gratis inträde

Citadellet

10.00-15.00 Helikopterturer

19.00-19.30 Fallskärmsuppvisning

Sofia Albertina kyrka

12.00-18.00 Kyrkan håller öppet

21.00-22.00 Konsert Från Broadway med Kärlek, insläpp 20.30

Nygatan

12.00-15.00 Futureland

17.00-19.00 Futureland

Slotscaféet

18.00 Tangokompaniet, show och prova på

Teaterparken

19.45-20.00 Hip Hop Dance Collection, (dansshow)

Rådhustorget

17.00-18.00 Stjärnjakten – FINAL

11.00-14.00 Karnevalens starkaste DELTÄVLINGAR

19.00 Karnevalens starkaste FINAL

Dessutom under hela karnevalen:

Axels nöjesfält

Ansiktsmålning

Fotoplanket på Nygatan.

Olika artister uppträder på POPUP-scenen.

Share This